Teatr źródłem nadziei kontynuacją Wrocławskich Szalonych Kreacji

W tym roku nasze tradycyjne sceniczne spotkanie Wrocławskie Szalone Kreacje odbywa się pod hasłem Teatr źródłem nadziei.

Projekt został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ze środków PFRON.

Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju tegoroczna edycja przybrała formułę online.

Do udziału w przeglądzie zaprosiliśmy zespoły teatralne, muzyczne oraz solistów z instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami na terenie Wrocławia oraz Dolnego Śląska.

Przesłane materiały filmowe w dniu 15.12.2020 zostały obejrzane przez Radę Konsultantów w składzie:

Małgorzata Król – przewodnicząca, Halina Bednarek, Teresa Sieczko, Anna Jędryczka – Hamera, Przemysław Furdak, którzy po zakończeniu prezentacji obradowali i postanowili wyróżnić wszystkich wykonawców oraz przyznać nagrodę specjalną i 10 nagród jurorskich.

1. Teatr „Zielona Gęś” – „Jesteś cudem” reż. Monika Masłowska
Dzienny Dom Senior-Wigor
– dyplom za umiejętne wykorzystanie przestrzeni scenicznej, jako obszaru współistnienia światów oraz połączenie gry zespołowej i indywidualnej
wyróżnienie od Anny Jędryczki – Hamery dla Felicji Robak za wrażliwą obecność na scenie i subtelne stworzenie roli kelnerki
– Jury postanowiło przyznać również nagrodę specjalną dla Moniki Masłowskiej, reżyserki spektaklu, za umiejętne wykorzystanie potencjału aktorskiego zespołu
2. Teatr Ostoja – „k(Raj)” reż. Agnieszka Daniela Bresler
TIFF Center, Stowarzyszenie „Ostoja” na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami
– dyplom za wykorzystanie siły teatru w prywatnym spotkaniu, którego widzowie mogą być częścią
wyróżnienie od Przemysława Furdaka za wyjątkowe przypomnienie o sile marzeń

3. Grupa rozdARTa – „Dziewczynka Wojenka” reż. Rafał Biesiada                          Środowiskowy Dom Samopomocy w Jeleniej Górze

– dyplom za oryginalną i rzetelną inscenizację oraz pracę słowem i poczucie humoru
wyróżnienie od Małgorzaty Król dla Janusza Roszaka za wyrazistość i aktorski profesjonalizm w kreacji Pana z Walizką
4. Zespół Q dobremu – „Taniec Eleny” Michała Lorenca – instruktorka: Beata Radzik
Dolnośląskie Stowarzyszenie Aktywnej Rehabilitacji ART
– dyplom za niezwykłą harmonię stworzoną pomiędzy instrumentalistami i dyrygentką czarodziejką
wyróżnienie od Anny Jędryczki – Hamery dla sekcji bębnów za odwagę w tworzeniu podstawy rytmicznej w utworze „Taniec Eleny”
5. Maszyniści Dźwięku – Tu i Teraz (Spektakl, który jest koncertem) instruktor: Tomek Niewiadomy
Stowarzyszenie „Ostoja” na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami
– dyplom za twórczą współpracę w wydobywaniu niesamowitych, kosmicznych dźwięków w oczekiwaniu na dłuższe formy
6. Hallo Grupa – „Ptasie radio” reż. Urszula Frąszczak-Matyjewicz
Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki
– dyplom za wykorzystanie mistrzowskiego tekstu w zderzeniu z radością tworzenia
wyróżnienie od Teresy Sieczko za zaangażowanie w wykreowanie kolorowego, ptasiego świata
7. Teatr Integracyjny EUFORION – „Burza” wg Williama Szekspira reż. Anna Jędryczka – Hamera
Dolnośląskie Stowarzyszenie Aktywnej Rehabilitacji ART
– dyplom za inscenizację dająca możliwość wykreowania znaczących ról i wykorzystanie przenikającej się siły teatru i terapii
wyróżnienie od Małgorzaty Król za precyzyjną realizację wielowątkowego scenariusza i oryginalną plastycznie formę
W przeglądzie również brały udział solistki i soliści:
Anna Tywonek – „Mówiły mu” z repertuaru Maryli Rodowicz
Dolnośląskie Stowarzyszenie Aktywnej Rehabilitacji ART
– dyplom za nadanie współczesnej treści dawnemu przebojowi, przełamanie „czwartej ściany” i muzykalność
Katarzyna Golanowska – „Będę z Tobą” z repertuaru Katarzyny Groniec
Dolnośląskie Stowarzyszenie Aktywnej Rehabilitacji ART
– dyplom za umiejętność odnajdywania się w odkrywaniu własnej interpretacji piosenki
wyróżnienie od Teresy Sieczko za wszechstronność wokalną, jak i teatralną
Ewa Masny – „Babę zesłał Bóg” z repertuaru Renaty Przemyk
Dolnośląskie Stowarzyszenie Aktywnej Rehabilitacji ART
– dyplom za bezpośredniość przekazu i poszukiwanie miejsca w lirycznym repertuarze
Paweł Banaszczyk – „Poza czas” z repertuaru Szymona Wydry & Carpe Diem
Dolnośląskie Stowarzyszenie Aktywnej Rehabilitacji ART
– dyplom za wirtualne spotkanie i prawdziwe wzruszenia poza czasem i przestrzenią
wyróżnienie od Przemysława Furdaka za szczerą rozmowę i prawdę w swojej wokalnej wypowiedzi
Eryk Żyburtowicz – „Dzień dobry Mr Blues” z repertuaru Andrzeja Zauchy
Dolnośląskie Stowarzyszenie Aktywnej Rehabilitacji ART
– dyplom za wprowadzenie bluesowego, pogodnego nastroju w skomplikowanej codzienności, umiejętne wykorzystanie swojej głębokiej barwy głosu
wyróżnienie od Haliny Bednarek za trafny wybór repertuaru i radosny flirt z widownią w piosence „Dzień dobry Mr Blues”
Jakub Kluczny – „Inny nie będę” z repertuaru Ryszarda Rynkowskiego
Dolnośląskie Stowarzyszenie Aktywnej Rehabilitacji ART
– dyplom za udany, odważny debiut i prawdziwość przekazu
wyróżnienie od Haliny Bednarek za ujmującą szczerość wyrazistego przekazu i wydobycie piękna duszy

Wszystkie materiały dotyczące przeglądu dostępne są na: https://www.facebook.com/teatrzrodlemnadziei 

Zachęcamy do ich oglądania i lajkowania 🙂